Penzión

Napísali o nás - 12.2.2009 | Karol Mizla | www.treking.cz

Chata čergov výšivkyHorská chata Čergov (920 m) je jedinou horskou chatou v Čergovskom pohorí, ktoré leží na severovýchode Slovenska. Chata je situovaná v rovmomennom sedle v juhovýchodnej časti čergovského pohoria, ktoré s rozlohou 42 495 ha patrí do stredne veľkých slovenských pohorí. Jeho najvyšší vrch Minčol (1 157 m) radí toto pohorie svojou výškou na tiež stredné 26. miesto z vyše 50 slovenských pohorí. Okolie chaty Čergov i celé pohorie možno zaradiť medzi karpatské horské perly. Pretože vynikajú niečím, čo postupom času nadobúda čoraz väčšiu hodnotu. A tým je relatívna divokosť, malá návštevnosť a široká rozmanitosť fauny a flóry. Dokumentuje aj symbol chaty s vlkom, ktorý je tu ozaj doma.

Chata Čergov je počas čergovských túr nepostrádateľným útočiskom, kde sa dá zohriať, najesť i posedieť v príjemnom prostredí. A to najmä v zime. Čergovským hrebeňom sa konajú pravidelné zimné prechody na lyžiach od roku 1967, toto náročné podujatie je na Slovensku druhé najstaršie po veľkofatranskom. Prvá útulňa v sedle Čergov bola postavená v r. 1926. V roku 1930 začala fungovať súčasná chata. V roku 1944 bola chata vypálená partizánmi a je veľkým šťastím, že bola po II. svetovej vojne obnovená. V roku 1942 tu bol dokonca vybudovaný skokanský drevený mostík, ktorý aj keď prežil vojnové udalosti, už dávno neexistuje.

Na chatu sa dá dostať zo štyroch hlavných strán: od juhu po červenej značke z Hradiska, od západu po zelenej značke z Lysej, po žltej značke dlhou dolinou cez Majdan a Ambrušovce alebo od východu horskou (zásobovacou) cestou z podhorskej obce Hertník. Všetky tieto prístupy sú dobre zjazdné aj horským bicyklom. Z Hertníka je možné vyjsť na chatu aj turistickými chodníkmi cez Bukový vrch (žltá značka) a ďalej po čergovskom hrebeni (červená značka), alebo po zelenej značke cez Panskú Javorinu. Na Chatu Čergov vedú aj turistické chodníky z obcí Fričkovce a Osikov. Prístupových trás je hodne a dokumentuje aj dvojitý rázcestník pri chate, na ktorom sú smerovky chodníkov všetkých štyroch farieb. Takýchto miest na Slovensku nie je veľa.

Chata je v súkromných rukách. A treba povedať, že v dobrých. Jej majitelia majú s ňou v blízkej budúcnosti významné rozvojové plány, nedávno sa obmurovala veranda chaty, dokončila sa čistička odpadových vôd. Rozsiahla rekonštrukcia bude pokračovať aj v tomto roku, vymenia sa okná, elektroinštalácie, zmodernizujú sa izby a sociálne zariadenia, v pláne je aj zateplenie celej chaty. Chata si to zaslúži a turisti sa majú na čo tešiť! Je veľmi dobré, že chata funguje aj v tomto procese rekonštrukcie v dobrom štandarde. Samotná chata je podpivničená, má podlažie na ktorom je jedálenská časť s bufetom a sociálne zariadenia. V interiéri hlavnej miestnosti s krbom sú umiestnené veľmi pekné exempláre vypchatých divokých zvierat. Na dvoch poschodiach sú turistické izby. Kapacita chaty je 40 miest, počet izieb 10, počet lôžok na izbe 2, 3, 4, 5 a 8. V stálej ponuke je široký výber nápojov rôzneho druhu a základné teplé turistické jedlá (polievky, klobása a pod.). Táto ponuka je po dohode s ochotným chatárom a objednávkou vopred rozšíriteľná o ďalšíe teplé jedlá. Ceny nápojov a jedál sú turistické, cena ubytovanie je zima 15,00€ - leto 12,00€ /osoba/noc.  V pláne je tiež opätovná výstavba rozhľadne na neďalekom vrchu Čergov (1 050 m - vidno z neho celý čergovský hrebeň aj Vysoké Tatry, vzdialené 70 km), ako aj vyznačenie cyklociest v nádhernom horskom prostredí.

A na záver ešte jedna zaujímavosť privátneho charakteru. Chata Čergov je jediné občerstvovacie miesto, cez ktoré viedli všetky doterajšie cykloakcie Karpatiatour.